Blog

Mobil Reklamcılık Nedir, Türleri Nelerdir?

Kaan Tot27.03.2024Kaan Tot

Mobil reklamcılık, mobil cihazda, akıllı telefonda veya tablette sunulan bir reklam türüdür. Mobil reklamlar genel olarak sosyal medya, uygulamalar, oyunlar ve mobil web siteleri aracılığı ile görünebilmektedir. Tüm reklam biçimlerinde genellikle en büyük gelir mobil tarafından oluşturulur. Yapılan araştırmalara göre mobil reklamcılık görünürlüğü %73’dür. Aynı zamanda mobil reklamcılık, kullanıcıların ilgisini diğer reklam türlerine göre daha fazla çekerek, kullanıcıyı uygulama içerisinde tutar, en çok dönüşümü getirmeyi hedefler ve yatırım getirisi odaklı çalışır. Mobil reklamcılık yeni bir reklam türü değildir ama son yıllarda en çok kullanılan reklamcılık türleri içerisine girmiştir. Bununda bir sebebi olarak tüketicilerin mobil cihazlara olan bağlılığı görülebilir. Dijital pazarlama uzmanları reklam stratejilerini geliştirirken birçok reklam türünden yararlanmaktadır. Bu reklam türleri; arama, görüntüleme, sosyal ve video gibi reklam türleridir.

Banner Reklamlar

Banner reklam genellikle bir markayı veya bir ürünü tanıtmak için kullanılmaktadır. Bu bannerlar genellikle kullanıcının dikkatini çekmek ve hazırlanan tek bir kreatif ile marka bilinirliğini arttırmayı hedefler. Bu reklamlarda markanız için ayrıntılı bilgi vermek çok mümkün değildir. Burada hedefleyeceğiniz görsel genel olarak bilinirliğe dayanmalıdır. Banner reklamlar markanın web sitesine bağlıdır bu sebeple kullanıcı reklama tıkladığında tanıtılan ürüne veya sayfaya yönlendirilmektedir.

Yerel Reklamlar

Gösterildikleri web siteye veya uygulamaya uyum sağlamak için oluşturulmuş bir reklam türüdür. En büyük avantajlarından biri kullanıcılar reklamlar ile karşılaştığında reklamları kapatamamaktadırlar. Kullanıcıya herhangi bir reklam algısı yaratmadan buradan hareketle kullanıcılar aslında fark etmeden reklamınız ile etkileşim haline girmektedir.

Video Reklamlar

Video pazarlaması artık pazarlama planlarının en önemli adımlarından biri haline gelmiş durumdadır. Hızla büyüyen bu reklam türünde, bir ürünü veya hizmeti tanıtırken yüksek dönüşüm oranını hedefleyen bir optimizasyon altyapısına sahiptir. Web siteleri, çevrimiçi mağazalar ve sosyal medya aracılığı ile mobil video reklamları görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcı bir uygulamayı açarken veya etkileşim kurarken oynatılan bir video türü olarak da tanımlanabilmektedir.

Geçiş Reklamları

Bir uygulamanın içindeki geçiş noktalarında uygulanır ve mobil cihazdaki tam ekranı kaplayarak uygulaması yapılmaktadır. Bu reklam türü bir oyun duraklatırken, bir sayfa yeniden yüklenirken veya bir uygulama açılırken ortaya çıkmaktadır. Markalar arasında en popüler olarak kullanılan reklam türüdür. Bunun sebebi ise genellikle bu reklam türleri yüksek tıklama oranları sunmaktadır.

  • Paylaş:
ads