Blog

OTT ve CTV Tanımı Connected TV Gelişimi

Alp Hakkı Madazlı8.03.2024Alp Hakkı Madazlı

OTT (Over-the-Top) nedir?

OTT, standart kablo veya uydu yayın hizmetleri kullanılmadan TV içeriğinin doğrudan internet üzerinden kullanıcılara iletilmesidir. OTT içeriğine bilgisayarlardan, mobil cihazlardan, smart TV’lerden, oyun konsollarından veya streaming cihazlarından erişilebilir. Popüler OTT hizmet sağlayıcıları arasında Netflix, Hulu, Crave, Amazon Prime ve Disney+ yer alır.

Platformlardan elde edilen veriler istenen kitleye ulaşmak için daha etkili hedeflemeyi sağladığından, OTT servisleri reklam verenler için önemlidir.

CTV (Connected TV) nedir?

CTV, internet erişimi olan televizyonlara verilen isimdir. Bu erişim smart TV özelliğiyle, streaming cihazlarıyla veya oyun konsolları aracılığıyla sağlanabilir.

TV’ye internet erişimi sağlayan popüler streaming cihazları ve oyun konsolları Playstation, Xbox, Roku TV, Apple Tv, fireTV, Chromecast’tir. Çoğu OTT içeriği CTV üzerinden izlenir ancak tabletinde Disney+ içeriğini açan bir kullanıcı da OTT içeriği izliyor demektir. Aynı kullanıcı bir Smart TV’de veya TV’ye bağlı bir yayın cihazında Disney+ içeriğini izliyorsa, o zaman OTT içeriğini CTV aracılığıyla izliyor olur. CTV’nin popülaritesi, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın trende öncülük etmesiyle dünya çapında gün geçtikçe artmaktadır. Reklamcılar, medya mixlerine CTV’yi dahil ederek, neredeyse %100 viewability ve mükemmele yakın reklam completion rate ile daha büyük bir ekranda daha geniş bir kitleye ulaşma şansına sahip olmaktadırlar.

Amerika’da connectedTV (CTV) programatik görüntülü reklam harcamalarının 2022’de tahmini 20,7 milyar dolardan 2023’te 25,09 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Reklam harcamalarında son dönemde over-the-top (OTT) ve CTV’ye geçiş, karantina sırasında daha fazla insanın Netflix ve YouTube gibi yayın hizmetlerine yönelmesiyle başladı. ABD’de streaming gelirleri 2020’de %41 arttı.

Ancak OTT pazarı, pandemi sonrası yıllarda abone büyümesinin azalması, pazar doygunluğu ve artan maliyetler nedeniyle ağır darbe aldı. Önümüzdeki yıllarda, yeni aboneler için aralıksız bir baskı yerine, yatırım getirisi ve kârlılığa yeniden odaklanıldığı görülebilir.

Bu yalnızca geleneksel, yalnızca aboneliğe dayalı, reklamsız modellerden uzaklaşılmasıyla mümkün olabilir. 2023’te Netflix, Disney+ ve Hulu da dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük yayın hizmetleri reklam destekli abonelik katmanları ekledi.

Bu da CTV segmentini 2023’te izlenecek en ilgi çekici programatik reklamcılık trendlerinden biri haline getiriyor. Reklamcılık sektöründekilerin yeniden değerlendirilmesi gereken satın alma sürecine, yöntemlerine ve ölçümlerine dikkat etmesi gerekiyor

CTV programatik görüntülü reklamcılık hâlâ emekleme aşamasında olabilir, ancak bu teknolojiye dair altyapısal hazırlıklarını yapabilen kuruluşların ilerleyen zamanlarda bu çalışmaların getirisini fazlasıyla alması beklenmektedir.

  • Paylaş:
ads